Gilera Runner 125ccm

Gilera Runner 125ccm

Gilera Runner 125 je celkem slušný skútr, který nabídne kromě povedeného designu také několik opravdu dobrých vlastností. Motor je sice dostatečně výkonný, ale pocitově je celkem líný a málo dynamický. Za to ale může převodovka.

Motor

O pohon skútru Gilera Runner 125 se stará celkem nevýrazný motor o zdvihovém objemu 125cc, který dává nejvyšší výkon 14.5 koně a kroutící moment 11.6 Nm. To sice nejsou špatné hodnoty, ale motor se nám moc nezamlouval. Pravděpodobně kvůli převodovce CVT je skútr tak trochu lenivý a do vyšších rychlostí se nějak závratně nehrne. Nejvyšší rychlost tohoto modelu je 116 km/h a ideální cestovní rychlost leží na hranici 90 km/h. Jestli se nám něco líbilo, tak zvukový projev a velmi klidný běh motoru, který takřka postrádá vibrace. Spotřeba je trochu horší, než jsme čekali.

Gilera Runner 125

Jízda a ovladatelnost

Runner je jedním z nejlépe držících skútrů na silnici. Pokud budete jezdit po kvalitnějších cestách, tak vás jeho přilnavost opravdu trochu překvapí, stejně jako nás. Je velmi stabilní, dobře reaguje na zatáčky a jízdu jsme si opravdu užili. Není ani trochu zákeřný a nechá si líbit i agresivnější jízdu. Bez problémů se můžete vydat také do města, manévrovatelnost je na velmi dobré úrovni a městskou dopravou se budete určitě proplétat s přehledem a lehkostí. O zastavení se starají celkem slušné brzdy s průměrem kotoučů 240mm vpředu a 220mm vzadu.

Gilera Runner 125

Gilera Runner 125

Výbava

V tomto ohledu jsme byli s Runnerem celkem spokojeni, najdete tu všechno, co i na ostatních moderních skútrech. Prostor pod sedlem je celkem dostatečný, zpětná zrcátka jsou příjemně rozměrná a větrný štít odvádí svou práci velmi dobře. Pohledná palubní deska se skládá z analogového otáčkoměru a LCD displeje, v okolí otáčkoměru se nacházejí také informační diody. Je přehledná a velmi dobře čitelná i na přímém slunečním světle. Pohodlné sedlo je umístěno ve výšce 815mm a nádrž pojme 8.7 litru paliva, což stačí na celkem slušný dojezd. Rozměry pneumatik jsou 120/70-14 vpředu a 140/60-13 vzadu.

Gilera Runner 125

Gilera Runner 125

Kvalita a spolehlivost

V tomto ohledu se jedná pouze o průměrný model, čekali jsme o trochu lepší jak dílenské zpracování, tak spolehlivost. Vrstva laku je celkem tenká a není moc odolná proti povětrnostním podmínkám, o exteriér se tedy budete muset starat trochu víc. Hlavně výfuk je hodně náchylný na korozi a udržet ho bez ní je takřka nemožné. Palubní deska je zpracována celkem slušně a působí relativně hodnotným dojmem. Motor se zdál být celkem spolehlivý, stejně tako jako brzdy a vydrží pořádnou porci kilometrů i bez větší údržby. S elektronikou nebyly v průběhu testu takřka vůbec žádné problémy.

Gilera Runner 125

Gilera Runner 125

Verdikt

Gilera Runner 125 je celkem slušný skútr, který nabídne kromě povedeného designu také několik opravdu dobrých vlastností. Motor je sice dostatečně výkonný, ale pocitově je celkem líný a málo dynamický. Za to ale může převodovka. Jízdní vlastnosti jsou skvělé a pravděpodobně se jedná o nejlepší vlastnost tohoto modelu, přilnavostí a stabilitou jsme byli velmi příjemně překvapeni. Výbava je slušná a jedná se o hezký standard, který najdete u většiny moderních skútrů a jediná horší vlastnost bylo dílenské zpracování a náchylnost karoserie na korozi.

Gilera Runner 125