Gilera Nexus 300

Gilera Nexus 300

Gilera Nexus je docela povedený skútr střední třídy, který se hodí jak pro jízdu ve městě, tak na klikaté okresky. Díky dostatečně výkonnému motoru je skútr příjemně agilní, ochotně zrychluje a ani na okreskách nebudete patřit k brzdám provozu.

Gilera Nexus 300 (2011)

Motor
O pohon skútru Gilera Nexus 300 z roku 2011 se stará slušný jednoválcový motor o zdvihovém objemu 292cc, který disponuje nejvyšším výkonem 21.6 koní při 7250 ot/min a točivým momentem 23 Nm při 6000 ot/min. Výkon je to více než dostatečný a zhruba do 90 km/h zrychluje tento skútr docela svižně. Jeho maximální rychlost je 136 km/h, nicméně na tuto hodnotu jsme se nedostali. Motor je spojený s tradiční převodovkou CVT, takže se budete starat pouze a jenom o přidávání plynu a užívat si svižného růstu otáček. Spotřeba motoru je v normě a odpovídá této velikostní třídě. Nejvíce se nám líbilo, jak rychle dokáže skútr vyrazit například ze světel a v této disciplíně budete ve městě patřit určitě k těm nejrychlejším.

Gilera Nexus 300 (2011)

Jízda a ovladatelnost
Jízdní vlastnosti jsou velmi dobré a v ničem si nezadají s menším motocyklem. Hlavně skvělé reakce na změny směru jízdy a celková agilita potěší jak ve městě, tak na klikaté okresce. Přilnavost je velmi dobrá, a to i při vyšších rychlostech a výtky jsme neměli ani k ovladatelnosti. Brzdy jsou dostatečně výkonné, ale nedoporučujeme je používat příliš agresivně, protože přední kolo se umí docela výrazně zabořit do silnice. Když už jsme u těch brzd, tak na obou kolech jsou kotouče o průměru 260 mm vpředu a 240 mm vzadu. Odpružení sice nepatří k nejkvalitnějším, ale poskytne vám dobrý kompromis mezi komfortem a jistými jízdními vlastnostmi.

Gilera Nexus 300 (2011)

Výbava
Výbava je pouze průměrná, ale v základu dostanete všechno, co budete pro jízdu potřebovat. Líbila se nám hlavně moderní palubní deska skládající se ze dvou analogových budíků a jednoho digitálního displeje. Palubní deska je přehledná a bez větších problémů čitelná i na přímém slunečním světle. Pod sedlem je dostatek místa i pro plnohodnotnou přilbu a samotné sedlo, nacházející se ve výšce 815 mm, je docela pohodlné. Nádrž pojme 15 litrů paliva, což stačí na slušný dojezd a potěšila nás také výkonná světla. Zpětná zrcátka vám poskytnou dobrý přehled o dění za vámi a rozměry kol jsou 120/70-15 vpředu a 140/60-14 vzadu.

Gilera Nexus 300 (2011)

Kvalita a spolehlivost
Dílenské zpracování spadá spíše do průměru a na skútru je několik věcí, které vypadají nepříjemně lacině. Například lak je trochu horší, je náchylný na nepříznivé podmínky a časté mytí mu také příliš neprospívá. Pokud budete chtít tento model prodat bez problémů dál, budete se muset o jeho exteriér dobře postarat. Nejspolehlivější by měl být motor, který zvládne i náročnější zacházení a pro dlouhodobý běh mu stačí základní údržba. Podobně jsou na tom také brzdy, ty jsou bytelné, nevadnou a můžete se na ně spolehnout prakticky za jakékoliv situace. U tohoto skútru platí to, že za své peníze dostanete odpovídající kvalitu.

Gilera Nexus 300 (2011)

Verdikt
Gilera Nexus je docela povedený skútr střední třídy, který se hodí jak pro jízdu ve městě, tak na klikaté okresky. Díky dostatečně výkonnému motoru je skútr příjemně agilní, ochotně zrychluje a ani na okreskách nebudete patřit k brzdám provozu. Jízdní vlastnosti jsou velmi dobré, hlavně reakce na změnu směru jízdy nás příjemně překvapily a problémy jsme neměli ani s ovladatelností. Jedinou výtku máme k noření přední části skútru do silnice při agresivním brzdění. Výbava je průměrná a to samé se dá prohlásit také o dílenském zpracování. Nicméně pokud se budete o exteriér dobře starat, žádné závažnější problémy s trvanlivostí by nastat neměly.