Gilera Fuoco 500

Gilera Fuoco 500

Tento netradiční skútr nám připravil opravdu spoustu příjemných překvapení. Od motoru, přes jízdní vlastnosti až k výbavě se jedná opravdu o špičkový model, který si určitě stejně jako my zamilujete.

Gilera Fuoco 500ie

Motor
O pohon tohoto zajímavého skútru se stará jednoválcový motor o zdvihovém objemu 493cc, který dává nejvyšší výkon 39 koní a kroutící moment 44 Nm. To jsou více než dostatečné hodnoty a můžete se těšit na slušnou dynamiku a maximální rychlost okolo 144 km/h. Dynamiku skútru trochu omezuje převodovka CVT, ale na světlech za sebou necháte i tak většinu automobilů. Na motoru se nám zamlouval také slušný zvukový projev a fakt, že se jedná opravdu o moderní pohonnou jednotku chlazenou kapalinou, která je mimo jiné vybavená také čtyř ventilovou technikou.

Gilera Fuoco 500ie

Jízda a ovladatelnost
Z okolních obrázků jste si určitě již všimli, že se jedná o tříkolový skútr se dvěma koly vpředu. Tento koncept se kladně projevil hlavně na stabilitě jízdy a na výtečné ovladatelnosti. Díky dvěma předním kolům budete mít pocit stability i při vyšší rychlosti a zatáčky si budete vyloženě užívat. Tento model se chová samozřejmě trochu jinak, než klasický skútr, ale jakmile si na to zvyknete, klasickou ,,dvoukolku“ už nebudete chtít ani vidět. Ve městě jsme byli s manévrovatelností naprosto spokojeni a mrštnost skútru v městské dopravě je výtečná. Obě přední kola mají brzdy, a to kotouče o průměru 240 mm a vzadu najdete kotouče o stejném průměru. Brzdy jsou dostatečně výkonné a také se dobře dávkují.

Gilera Fuoco 500ie

Výbava
Tak tohle nás opravdu příjemně překvapilo, tak dobrou výbavu jsme opravdu nečekali. Najdete zde spoustu příjemných věcí, jako je obrovský úložný prostor pod sedlem, dvojité světlomety, které jsou velmi výkonné, a díky kterým budete mít dobrý přehled za jakéhokoliv počasí. Potěšil nás chytrý elektronický systém, který uzamkne skútr (pokud si to přejete a tento systém pustíte), jakmile zastavíte a v okamžiku, kdy se budete chtít rozjet, ho zase odemkne. Přidejte si k tomu skvělé pneumatiky, moderní odpružení a odolné brzdy a máte výbavu u skútru opravdu nevídanou. Palubní deska je jednoduchá, přehledná a také dobře čitelná i na přímém slunečním světle. Rozměry pneumatik jsou 120/70 x 12 vpředu a 140/70 x 14 vzadu.

Gilera Fuoco 500ie

Kvalita a spolehlivost
V tomto ohledu jsme s Gilerou také neměli vůbec žádné problémy a i když dílenské zpracování nepatří k naprosté špičce, je minimálně nadprůměrné, což nás potěšilo. Vrstva laku je dostatečně silná a díky tomu také odolná proti nepříznivému počasí. Tomuto skútru stačí pouze základní údržba a neměli byste mít problémy ani s mechanickými, ani s elektronickými komponenty. Spolehlivost by tedy měla být v pořádku, ale příliš se o ní toho zatím neví. Cena se na britském trhu pohybuje okolo 5700 liber (asi 175 tisíc Kč), což se sice může zdát mnoho, ale za tyto peníze dostanete špičkový a hlavně netypický skútr, na kterém budete vynikat všude, kam se vydáte.

Gilera Fuoco 500ie

Verdikt

Tento netradiční skútr nám připravil opravdu spoustu příjemných překvapení. Od motoru, přes jízdní vlastnosti až k výbavě se jedná opravdu o špičkový model, který si určitě jako my zamilujete. Motor nás potěšil slušným zvukovým projevem a dostatečným výkonem a to i přes to, že jeho potenciál trochu brzdí převodovka. Jízdní vlastnosti jsou naprosto skvělé, jízda je zábavná, komunikativní a díky dvěma předním kolům si můžete užívat spousty přilnavosti a stability. Výbava nás naprosto dostala, najdete zde na skútr zajímavé věci a skvělé, velmi pohodlné sedlo. Dílenské zpracování je na úrovni a i když se o spolehlivost zatím příliš neví, měla by být v pořádku.

Gilera Fuoco 500ie